Każdego dnia na naszych talerzach pojawiają się różne produkty – warzywa, owoce, mięsa, przetwory mleczne. Ich wybór wynika z naszych upodobań smakowych, rzadziej: z zaleceń lekarskich. Warto mieć świadomość, że nasz jadłospis wpływa bezpośrednio na nasz stan zdrowia i samopoczucie. Jak konkretne produkty wpływają na nas?

Dlaczego zbilansowana dieta jest tak ważna?

Każdy produkt, który spożywamy, ma kolosalny wpływ na nasze zdrowie. Kierując się piramidą żywienia, zauważymy, że najbardziej wartościowe produkty to nieprzetworzone warzywa i owoce, jak również produkty zbożowe. Produkty te posiadają przede wszystkim dużo witamin i mikroelementów oraz błonnika, który reguluje metabolizm organizmu. Warzywa i owoce mogą stanowić świetne dodatki do dań obiadowych lub też być elementem wzbogacającym smak (np. placuszki z malinami na słodko). W środku piramidy żywieniowej znajdują się chude mięsa oraz ryby, które warto spożywać kilka razy w tygodniu. Podobnie jest z przetworami mlecznymi – sięgajmy po te niesłodzone, takie jak maślanki, kefiry. Czego unikać w codziennej diecie? Z pewnością nadmiaru słodyczy, słodzonych napojów gazowanych. Zamiast klasycznych sklepowych słodkości starajmy się samodzielnie przygotowywać w domu zdrowe, słodkie przekąski – okazuje się, że nie jest to trudne!

Lato na talerzu!

Jak sprawić, by klasyczne potrawy smakowały wyjątkowo? Warto skorzystać z letnich przysmaków, np. kurek. Risotto z kurkami to niebanalna propozycja na klasyczne, włoskie danie. Kurki sprawdzą się też doskonale w formie sosów do makaronów czy jako dodatek do porannej jajecznicy. W czasie lata warto wykorzystywać produkty takie jak papryki, cukinie, pomidory – dzięki nim stworzymy aromatyczne leczo (z dodatkiem mięsa lub bez, do wyboru).

 

 

Comments are closed.