Rękodzielnictwo od jakiegoś czasu obchodzi swój renesans. Z uwagi na brak pasji oraz zainteresowań wiele kobiet natrafia na decoupage. Zaczyna ozdabiać swoje przedmioty, które stają się autorskimi dziełami sztuki. Niektóre z tych dzieł autorki przekazują w prezencie. Przykładem unikalnego przedmiotu o praktycznym zastosowaniu jest pojemnik na herbatę. Dziś opowiemy nieco o jego przygotowaniu oraz historii, która sięga kilka wieków. 

Krótka historia decoupage

Technika decoupage jest jedną z najstarszych technik zdobniczych świata. Mimo, że swoją nazwę zawdzięcza francuskiemu czasowniku „decouper” nie pochodzi z Francji. Technika ta początkowo była stosowana na Wschodniej Syberii. Plemiona nomadów ozdabiali tą techniką groby swoich przodków. Dzięki licznym podróżom w poszukiwaniu nowych ziem, towarów luksusowych oraz innych rarytasów technika zdobnicza przywędrowała do Chin. Inspiracje na http://decoupage-drewno.pl/41-skrzynki-i-pudelka-drewniane.html pozwalają nam się wczuć w klimat chińskiego zdobnictwa. Za pomocą tej strony możemy jak dawni mieszkańcy Chin ozdabiać papierowe lampiony, drewniane szkatułki oraz papierowe pudełka. Chińscy zwolennicy tej techniki propagowali ją aż do końca XII wieku. Ale to nie koniec tej historii. Ta podróżnicza technika w XVIII wieku dotarła do Europy. Zanim jednak to się wydarzyło wymiany handlowe Chin z Włochami spowodowały, że w wieku XVII technika zdobnicza była ulubionym zajęciem kobiet w Italii i nie tylko. Stolarze Weneccy używali tej techniki do zdobienia mebli w stylu chińskim. Była to modna alternatywa dla lakierowanych mebli. Nowe dzieła sztuki lakierowanej nazywano lacca contrafatta. Wkrótce potem zaczęto tę technikę stosować na przedmiotach, które miały na celu był tanią alternatywą popularnych dzieł sztuki. Tak utworzone kopie znanych dzieł umieszczano na meblach, by następnie je polakierować. Dzięki czemu decoupage otrzymało przydomek „sztuki dla biedaków”. 

Jak przygotować pudełko na herbatę? 

Ta niezwykle prosta technika wymaga przygotowania drewnianego pudełka. Najlepiej zakupić go ze strony https://decoupage-drewno.pl/52-pudelka-z-drewna-na-herbate.html albo wykonać go samodzielnie. Pudełko to powinny mieć kształt kwadratu bądź prostokąta. Warto, aby posiadało szczelne wieczko. W jego wnętrzu powinny się znaleźć przegródki na segregacje różnych typów herbaty. Jeśli chodzi o rodzaj drewna warto wybrać pudełka wykonane z sosny. Białawy kolor drewna doskonale nadaje się do ozdabiania. Na początek pudełko malujemy farbami do drewna, można użyć także kredowych. Potem wybieramy różnorodne motywy z serwetek. Podczas wyrywania albo wycinania motywów warto pozbywać się białej części serwetki. Z tak przygotowanych motywów układamy kompozycje bezpośrednio na pudełku. Następnie za pomocą kleju do decoupage kleimy je. Czekamy aż klej wystygnie i przystępujemy do lakierowania. W zależności od potrzeb możemy użyć od 2-3 warstw lakieru. Nasze pudełko jest gotowe na prezent dla znajomych. 

Comments are closed.

trzadesign.com.pl erland-oeso.org https://greenrepublic.pl/parasol-ogrzewacz-gazowy-polaczenie-funkcji-i-estetyki/