Jak trudne były wakacje na plaży, kiedy jeszcze nie był wynaleziony nowoczesny kostium kąpielowy? Walka o moralność przybierała czasem bardzo nieoczekiwane i drastyczne przejawy. Kobiety i mężczyźni “opalali się” i kąpali w strojach, które krępowały ruchy i mogły być przyczyną utonięć.

Konwenanse powodowały stosowanie praktyk, które nas dziś śmieszą

Panie wchodziły do kabiny, która znajdowała się na platformie transportowej. Zaprzęgano konia i on przeciągał konstrukcje na płyciznę. Tam za parawanem z desek można było zażywać kąpieli…razem ze stojącym obok koniem.Jeśli kąpiąca się dama nie umiała pływać, była zawiązana wokół talii liną, której drugi koniec był przywiązany do wozu.

Kolejny wynalazek

Kostium kąpielowy w postaci warstwowych strojów wykonanych z ciepłej flaneli musiał być ciężki po kontakcie z wodą i wyrabiał w pływaku tężyznę fizyczną. Komplecik składał się z sukienki, pantalonów i oczywiście czapki. Dodatkowo zaopatrzony był w ciężarki. Służyły jako stabilizatory, aby sukienka nie została uniesiona w wodzie. Ryby mogły być zgorszone widokiem. Pończochy i rękawiczki na plaży również nie były rzadkością.

Sygnał zmian

Fin de siecle przyniósł pierwsze zmiany. Po I wojnie światowej nastąpił przełom w trendach mody plażowej. Kostium kąpielowy stał się bardziej otwarty. Ale stopień otwartości był skrupulatnie kontrolowany. Przy wejściu na plażę stał specjalista z linijką i dokonywał pomiarów.

Czas bikini

Mimo powszechnego rygoru obyczajów kostiumy kąpielowe doświadczyły wyzwolenia. Stało się to za sprawą bikini. Był to odważny ruch projektanta mody. Louis Reard nie mógł znaleźć modelki do pierwszych prezentacji, bo prawie wszystkie odmówiły pokazania się na wybiegu. Sytuację uratowała tancerka z nocnego klubu.

Jakie to szczęście

W historii kostiumu kąpielowego jest wiele interesujących faktów. Jednak patrząc z perspektywy wstecz, można dojść do wniosku, że to całe nasze szczęście, że żyjemy w takich czasach. W czasach tolerancji i wolności. Kiedyś zwykły kostium kąpielowy mógł być elementem ucisku społecznego. Na pewno jego znacznej części. Możemy sobie dziś pozwolić nawet na nagość lub odwrotnie, aby się ukryć. I nie grozi nam na przykład aresztowanie na plaży, jak miało to miejsce w przypadku pewnej pani o imieniu Anna.

Dziś dla każdej figury można wybrać odpowiedni styl i krój. A nawet więcej – można uszyć samodzielnie, używając wzoru do odtworzenia z szablonu. Niewielka doza zdolności, znajomość materiałów oraz maszyna do szycia i umiejętność obsługi doprowadzi każdego do celu.

Więcej informacji znajdziesz na stronie kostium kąpielowy.

Comments are closed.

https://absenting.com.pl/ogrzewacz-tarasowy-twoja-oaza-ciepla-w-chlodne-dni/ iemakessupper.com https://aaron.net.pl/magiczny-klimat-tarasu-sekret-stojacy-za-ogrzewaczem-gazowym/