Prefabrykaty betonowe to rozwiązanie coraz chętniej stosowane w budownictwie. Pełnią coraz więcej funkcji i znacząco ułatwiają prace konstrukcyjne, jednak nie każdy wie, czym są prefabrykowane ściany betonowe i w jaki sposób można je wykorzystać.

Prefabrykowane ściany z betonu – czym są?

Prefabrykowane betonowe ściany to po prostu monolityczne elementy, które wcześniej produkuje się w specjalnych warunkach, aby na placu budowy złożyć je w większą całość. Zastosowanie takich betonowych płyt sprawia, że proces wzniesienia budynku jest znacznie prostszy i szybszy.

Prefabrykowane ściany betonowe produkuje się w warunkach przyspieszających wiązanie betonu, dzięki czemu proces, który w naturalnym środowisku trwa około miesiąca, zostaje skrócony do zaledwie kilku dni. Elementy powstają z betonu konstrukcyjnego wysokiej klasy i charakteryzują się wysoką odpornością mechaniczną.

Prefabrykowane ściany betonowe – korzyści

Jak już wspomniano, budowa z wykorzystaniem gotowych prefabrykatów betonowych przebiega znacznie szybciej, niż wznoszenie ścian z pustaków. Ma to związek nie tylko właściwościami betonu. Przygotowane w specjalnych formach płyty ścienne mają bardzo gładką powierzchnię, wobec czego nie wymagają tynkowania podczas prac wykończeniowych. Obniża to koszty związane z robocizną i niezbędnymi materiałami.

Ponieważ podczas prac korzystamy z gotowych elementów przygotowanych pod wymiar na zamówienie, minimalizujemy problem marnotrawstwa materiału i ograniczamy ilość odpadów budowlanych. Ściany stawiane z prefabrykatów są cieńsze niż te z pustaków, a jednocześnie mają lepsze od nich parametry akustyczne i termiczne.

Ściany betonowe prefabrykowane – wady

Ze względu na duże rozmiary, prefabrykowane ściany wymagają specjalistycznego transportu na miejsce budowy, co może być dość kosztowne i w niektórych warunkach terenowych – kłopotliwe.

Każdy element waży od kilku do kilkunastu ton, więc do wykonania prac konstrukcyjnych niezbędny jest dźwig i ciężki sprzęt budowlany. Na szczęście wiele firm zajmujących się produkcją prefabrykatów betonowych zapewnia takie usługi swoim klientom.

Czy warto?

Jak widać, prefabrykowane ściany z betonu mają swoje wady, jednak zalety zdecydowanie przeważają na ich korzyść. Bardzo dobre parametry techniczne, krótszy czas budowy oraz niezależność od pory roku to niepodważalne atuty tej technologii. Sprawdza się nie tylko w dużych inwestycjach.

Więcej informacji znajdziesz na stronie prefabrykowane ściany betonowe.

Comments are closed.