Oświetlenie to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia każdego domu. Nie tylko ma ono za zadanie rozjaśnić wnętrze i pomagać w wykonywaniu codziennych czynności, ale również pełni funkcję estetyczną. Oświetlenie dla domu występuje w wielu rodzajach, które mogą być wykorzystywane w różnych pomieszczeniach.

Rodzaje oświetlenia dla domu

Oświetlenie wewnętrzne można podzielić na trzy główne kategorie – ogólne, miejscowe oraz dekoracyjne. Zadaniem pierwszego rodzaju jest zastępowanie światła dziennego. Żyrandole, halogeny czy lampy wiszące równomiernie rozświetlają pomieszczenie rozproszonym światłem.

Miejscowe jest oświetleniem uzupełniającym – rozjaśnia te części wnętrza, w których wykonuje się czynności wymagające intensywniejszego światła. Najczęściej w tym celu wykorzystuje się wszelkiego rodzaju lampy stojące – podłogowe i stołowe. Dekoracyjne oświetlenie służy natomiast wyeksponowaniu wybranych fragmentów pomieszczenia lub elementów jego wyposażenia.

Jak odpowiednio rozplanować oświetlenie?

Aby dobrze rozplanować rozmieszczenie oświetlenia dla domu, należy zastanowić się nad aranżacją każdego pomieszczenia. Trzeba wziąć pod uwagę nie tylko liczbę i lokalizację okien, ale również powierzchnię czy umiejscowienie mebli.

Jeszcze zanim zacznie się wykonywać instalację oświetleniową, warto dokładnie przeanalizować, gdzie umieścić punkty elektryczne oraz ile powinno ich być w danym pomieszczeniu. Najlepiej zastanowić się nad tym wszystkim przed przystąpieniem do prac, ponieważ wprowadzenie późniejszych zmian nie jest łatwe.

Jaką barwę światła wybrać do poszczególnych pomieszczeń?

Oświetlenie dla domu może występować w różnych barwach. Oczywiście można wybierać te, które spełniają oczekiwania estetyczne, ale dobrze wiedzieć również o ich wpływie na ludzką aktywność. Pierwszym rodzajem barwy światła jest odcień ciepły. Tego typu oświetlenie nadaje się do pomieszczeń, w których się wypoczywa, na przykład w sypialni.

Światło neutralne doskonale nadaje się do tych części domu, w których wykonuje się różne czynności. Sprawdzi się między innymi w łazienkach. Z kolei oświetlenie w zimnym odcieniu najlepiej umieszczać w pomieszczeniach, w których wykazuje się wzmożoną aktywność – do takich miejsc zalicza się chociażby kuchnia.

Jeśli w niektórych częściach domu wykonuje się różnego rodzaju czynności, warto umieścić w nich różne rodzaje barw oświetlenia – zarówno ciepłe jak i zimne. Wówczas w zależności od potrzeb domowników, może być włączane odpowiednie światło do danej sytuacji.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Oświetlenie dla domu – https://barokko.pl/pol_n_Oswietlenie-175.html.

Comments are closed.