W okresie zimowym powinniśmy szczególnie zwrócić uwagę na element izolacji termicznej w samochodzie, gdyż wpływa to bezpośrednio na komfort jazdy oraz na bezpieczeństwo przewożonych ładunków – szczególnie tych, które wymagają aby temperatura wewnątrz pojazdu była odpowiednia. Bardzo wygodnym i przede wszystkim skutecznym sposobem będzie wówczas połączenie dwóch opcji, wyciszającej z termoizolacyjną, w jedną – termoakustyczną. Rozwiązaniem, które można zastosować w samochodach dostawczych oraz osobowych są materiały termoakustyczne – maty butylowe oraz pianka poliuretanowa. Jest ona wykonana z materiałów o odpowiedniej grubości, które zminimalizują ryzyko przenikania ciepła oraz uniemożliwią wytwarzanie się wilgoci.

Pianka termoakustyczna samoprzylepna - dla łatwego montażu

 

Izolacja termiczna samochodów dostawczych

Izolacja termiczna w samochodzie dostawczym jest niezwykle istotna, jeżeli służy on do przewożenia towarów wymagających odpowiedniej temperatury wewnątrz pojazdu np. owoce czy warzywa. Jak wiemy, nadwozia w samochodach dostawczych z reguły są produkowane jedynie z blachy. A co za tym idzie, przewożone produkty spożywcze często narażone są na wysoką lub zbyt niską temperaturę na zewnątrz. Wówczas zastosowanie izolacji termoakustycznej jest najlepszym rozwiązaniem, które w odpowiedni sposób zadziała na przenikanie ciepła. Ponadto, z uwagi na dwie funkcje jaką spełnia materiał – maty wygłuszające do samochodu zapewnią również zmniejszenie drgań, jakie może wytwarzać samochód dostawczy podczas jazdy.

 

Izolacja termoakustyczna samochodu osobowego

Nie zapominajmy również o tym, jak ważny jest komfort codziennej jazdy samochodem osobowym. Za pomocą izolacji termoakustycznej możemy zarówno bardzo dobrze wyciszyć nasze auto jak i sprawić, aby z naszego auta nie uciekało ciepło. Jest to szczególnie ważne właśnie zimą, kiedy to ogrzany pojazd zbyt szybko się ochładza w momencie wyłączenia ogrzewania wewnątrz pojazdu. Użycie pianki możliwe jest również w samochodach typu kamper, w których jak wiemy, najważniejsza jest wygoda podróżowania.

Materiały termoakustyczne - matybutylowe.pl

Jak stosować izolację termoakustyczną ?

Izolacja zapewne kojarzy nam się głównie z taką, którą stosuje się przede wszystkim w naszych domach czy innych budynkach. Wówczas na izolację ścian czy stropów stosuje się materiały typu styrodur xps, który ma właściwości bardzo zbliżone do tych stosowanych w naszym aucie. Jednak z uwagi na różne profile wykonania materiałów, styrodur raczej nie nadaje się do użyciu w pojazdach. I wówczas w izolowaniu samochodów stosujemy materiał podatny na formowanie – pianki.

Montaż pianki termoakustycznej jest bardzo łatwy i można z powodzeniem zamontować ją samodzielnie. Jest bowiem wyposażona w powłokę samoprzylepną, która bardzo ułatwia to zadanie. Potrzebna jest jedynie wyrzynarka lub odpowiedni nożyk do przycięcia pianki. Piankę można przykleić zarówno na podłodze samochodu, na sufit, jak i do ścian – najbardziej istotne przy montażu do dostawczego busa. Warto zwrócić uwagę na to, że mata butylowa jest odporna na działanie warunków atmosferycznych, ma długą żywotność, jest odporna na ściskanie oraz do jej wykonania zostały użyte materiały najwyższej jakości. Jest to materiał idealny do zastosowania jako izolacje – do samochodów osobowych, blaszaków, ale także do domów!

Comments are closed.