Bonsai to niezwykła sztuka, której korzenie sięgają dalekiej Japonii. Na tamtym bowiem terenie stanowi ona rodzaj wieloletniej tradycji i jest elementem kultury. Wspomniana sztuka polega na pieczołowitym kształtowaniu niewielkich roślin, które mają stanowić doskonałą pomniejszoną kopię dorosłych drzew rosnących w naturze.

Czym charakteryzuje się sztuka bonsai?

Sztuka polegająca na starannej pielęgnacji i umiejętnym kształtowaniu roślin dąży do osiągnięcia doskonałości. Niemniej jednak w tym przypadku liczy się nie tylko sam efekt końcowy, ale również obserwowanie przebiegu procesu oraz podziwianie piękna roślin na poszczególnych etapach rozwoju. Co ważne, uwaga skupiona jest nie tylko na odpowiednim przycinaniu niewielkich roślin, ale również na tworzeniu unikalnych kompozycji zawierających między innymi niewielkie kamienie czy mchy. Nieodzownym elementem sztuki jest również charakterystyczna donica nawiązująca do kultury Dalekiego Wschodu.

Na jakie elementy należy zwrócić uwagę podczas kształtowania rośliny i tworzenia unikalnej kompozycji? Kompozycja przed rozpoczęciem prac musi być zawsze starannie przemyślana. W tym przypadku każdy z elementów jest równie istotny, a zebrane razem muszą tworzyć harmonijną całość. Oczywiście dominującym elementem kompozycji jest roślina i to na niej skupia się większość uwagi, ale jak wspomniano żaden z pozostałych elementów nie może być pomijany. Nie chodzi bowiem o to, żeby miniaturowe drzewko zdominowało daną przestrzeń lecz ma ono być spójnym elementem kompozycji.

Czym charakteryzują się rośliny używane w celu stworzenia kompozycji?

Niewielkie rośliny imitujące potężne i wiekowe drzewa cechują się charakterystycznym wyglądem. Dotyczy on przede wszystkim korzeni, które w przypadku innych roślin ukryte są głęboko w ziemi. W tym jednak wypadku znajdują są one na powierzchni i wpływają na duże podobieństwo miniatur do potężnych i wiekowych drzew rosnących naturalnie. Poza tym, rośliny powinny cechować się pniem, który jest dość gruby u podstawy oraz zwęża się ku górze. Co ciekawe, podczas tworzenia kompozycji wykorzystywać można niemal każdy gatunek krzewu lub drzewa. Rośliny te mogą pochodzić z różnych zakątków świata, o ile ich pokrój zbieżny jest z opisanym powyżej. Muszą być one zatem dość silne, rozgałęzione oraz podatne na kształtowanie. Z tego powodu w kompozycjach chętnie wykorzystywane są karłowe gatunki iglaków, w tym: odpowiednie odmiany sosen, cyprysików oraz jałowców. Co ważne, w sztuce bonsai mogą być z powodzeniem wykorzystywane również różne gatunki drzew liściastych, takie jak na przykład: klony, wiązy, irgi, buki, mirty, a także fikusy czy grubosze.

Więcej informacji znajdziesz na stronie bonsai.

Comments are closed.

Stolik pomocniczy na laptopa loft Stolik nocny z półką w stylu loft zobacz